کارت صدا | Sound Card چیست؟

SD1

کارت صدا | Sound Card چیست؟

بررسی کارت صدا در شایگان سیستم

کارت صدا یکی از کارت های توسعه است که برای ارسال و دریافت صدا در کامپیوتر استفاده میشود.

کارت صدا شامل پورت هایی است که دستگاهی مثل میکروفون،اسپیکر و هدفون برای دریافت داده های صوتی به آن متصل میشود.

و داده های صوتی دیجیتال ورودی را به داده های صوتی آنالوگ تبدیل میکند تا اسپیکر یا بلندگو بتواند آنرا پخش کند.

عکس این عمل هم هنگامی است که ما داده های صوتی آنالوگ به دستگاه میکروفون میفرستیم و کارت صدا با پردازش داده های صوتی آنالوگ آنها را به داده های دیجیتال(صفر و یک)تبدیل میکند تا برای کامپیوتر قابل فهم باشد.

SD4
SD4

 

Sound Card ها به Audio Adapters نیز معروف هستند.

کارت های صدا همواره هم بصورت نرم افزاری و هم بصورت سخت افزاری وجود داشته اند و دائما تکامل پیدا کرده اند.

کارت صدا های مدرن دارای خروجی های صدای 3D یا سه بعدی هستند که به طور فزاینده ای کیفیت صدا را افزایش میدهد و صدای پخش شده را واقعی جلوه میدهد.

بازی های کامپیوتری و دیگر اپلیکیشن ها به طور گسترده ای امروزه از کارت صدا هایی که از تکنولوژی 3D پشتیبانی میکنند، استفاده میکنند.

استفاده از کارت های صدا به طور گسترده ای افزایش پیدا کرده است بطوریکه کارخانه های سازنده مادربورد یک کارت صدا را بصورت Built-in یا درون ساخت روی مادربورد تعبیه میکنند.

SD2
SD2

 

کارت های صدا چگونه کار میکنند؟

1_  قبل از اینکه کامپیوتر یک فایل صوتی را اجرا کند میداند که نیاز به اجرای آن فایل صوتی را دارد.

این کار میتواند با هر رویدادی در یک نرم افزار آغاز شود(مانند خطا در اجرای یک نرم افزار و یا هر چیز دیگری)،یا اینکه از طریق دستگاه های ورودی مانند کیبورد یا جویستیک میتواند منجر به آغاز پردازش یک فایل صوتی بشود.

وقتی شما یک کلید را روی کیبورد فشار میدهید پردازش یک صدا آغاز میشود و اطلاعات حاصل از پردازش صدا به کامپیوتر ارسال میشود.

درخواست اجرای یک فایل صوتی توسط مجموعه ای از دستورالعمل های نرم افزاری از قبیل DirectSound و یا EAX که API نام دارند ساخته میشوند.

این API است که سیگنال های صوتی را به درون کامپیوتر حمل میکند.

 

2_ اطلاعاتی که برای پردازش به پردازنده میرسند پردازنده میداند که یک فایل صوتی باید اجرا شود.

بخاطر اینکه کارت های صدا یک قطعه به نام DSP یا digital signal processor دارند که وظیفه پردازش داده های صوتی را دارند پردازنده اصلی یا همان CPU کمتر درگیر پردازش داده های صوتی میشود.

 

3_ پردازنده اصلی(CPU) داده های پردازش شده را به کارت صدا میفرستد.

کارت صدا یک درخواست را مورد پردازش قرا میدهد تا مشخص کند که دقیقا چه صدایی باید اجرا شود.همچنین این درخواست شامل اطلاعاتی از محل قرارگیری صدا نیز می باشد.

 

4_ داده های صوتی بر روی حافظه سیستم ذخیره میشوند.

کارت صدا داده های صوتی را که در حافظه اصلی سیستم ذخیره شده اند پیدا میکند و صدا برای پردازش به کارت صدا برگرشت داده میشود.

کارت صدا بعد از پردازش داده های صوتی تکنولوژی هایی نظیر 3D Audio و یا reverb(طنین کننده صدا) را که در خودش وجود دارد بر روی صدا اعمال میکند.

کارت های صدا همچنین شامل صدا های متعدد و موزون 32 یا 64 بیتی دارند که برای پردازش و اجرا شدن فایل های صوتی گوناگون مورد استفاده قرار میگیرند.

 

5_ زمانیکه کارت صدا تغییرات لازمه را بر روی صدا انجام داد آن صدا را بوسیله digital-to-analog converter یا به اختصار DAC به اسپیکر یا هدفون برای شنیدن به گوش میفرستد.

 

منبع: TOSINSO